Влад27128
20.02.2020 01:44

2. Complete the sentences using the Conditional (Type 0,1,2 or 3).
1. If you play football well, you … (win) the match.
2. If she … (earn) more money, she would buy a new car!
3. Water … (boil) if you heat it to 100 C.
4. We … (go) camping unless it had rained.
5. If I had known it was a secret, I … (not/tell) her.
6. If I … you, I would stop smoking.
7. If you put water in the freezer, it … (become) ice.
8. If you invite me to the party, I … ( come).
9. If I had more time, I … ( take) tennis lessons.
10. If you … ( not/water) the flowers, they die.
3. Make compound adjectives (1 + 2) and make sentences with them.
1) Old, kind, good, newly, red, hard
2) Looking, working, haired, hearted, built, fashioned

Нажмите на рекламу ниже и сразу увидите ответ
Популярные вопросы:
Ответ:
кирилляz
21.04.2020 08:43
I am Jim. I don't like school,but sometimes - school is really interesting. In school - I like reading very much. In this summer I read 5 big books.
I olso like breakfasts in our canteen. I'd like to buy ice-cream,and chocolate. 
After school I go for a walk with my friends,they are really nice! Together we are good team.
ПЕРЕВОД 
Я Джим. Я не люблю школу,но иногда - школа бывает очень(или реально) интересной. В школе я очень люблю читать. Этим летом я прочитал 5 больших книг. 
Также я люблю завтраки в нашей столовой. Я люблю покупать мороженное,и шоколад.
После школы я иду гулять с моими друзьями,они реально забавные! Вместе мы хорошая команда.
0,0(0 оценок)
Ответ:
polinapolina1341
21.04.2020 08:43
I am Jim. I don't like school,but sometimes - school is really interesting. In school - I like reading very much. In this summer I read 5 big books.
I olso like breakfasts in our canteen. I'd like to buy ice-cream,and chocolate. 
After school I go for a walk with my friends,they are really nice! Together we are good team.
ПЕРЕВОД 
Я Джим. Я не люблю школу,но иногда - школа бывает очень(или реально) интересной. В школе я очень люблю читать. Этим летом я прочитал 5 больших книг. 
Также я люблю завтраки в нашей столовой. Я люблю покупать мороженное,и шоколад.
После школы я иду гулять с моими друзьями,они реально забавные! Вместе мы хорошая команда.
0,0(0 оценок)
Полный доступ
Позволит учиться лучше и быстрее. Неограниченный доступ к базе и ответам от экспертов и ai-bota Оформи подписку
logo
Начни делиться знаниями
Вход Регистрация
Что ты хочешь узнать?
Спроси ai-бота