Всезнаюшка15
05.04.2022 02:18

Comprose two sentences. use present progressive and present simple with the verb “to sleep”.

Нажмите на рекламу ниже и сразу увидите ответ
Популярные вопросы:
Ответ:
123настюша321
22.01.2021 01:14

Hello! My name is Almira. I live in Almetyevsk. I have got a two-room apartment in the center of the city. But all people dream about their own house with all conditions, so do I.

The house of my dream must be a comfortable well-planned two-storeyed cottage. Not so large of course. It should be situated in a quite ecologically clean place or street. In front of the house I want a green lawn and flowers to be. And also a big shaggy dog should live in his booth in our yard. There must be a large kitchen, a pantry, a dining-room, a cosy sitting-room with a fireplace and big windows on the ground floor.

There should be bedrooms with the own separated bathrooms on the first floor, and somebody`s study upstairs. And my room should be in the garret. And a balcony also should be.

Also I want to have a modern and quite new furniture. But the main thing that I do not want to do is to pay a lot of money for the house and the furniture for many years before I can call this house my own.

0,0(0 оценок)
Ответ:
men1tos
22.01.2021 01:14

ответ:My dream home is a large two-story house. The ground floor would have a spacious and bright kitchen, a spacious living room and a terrace. There would be a room with unnecessary things under the stairs to the second floor. The second floor would have a large bathroom with a jacuzzi. Also on the second floor there would be 3 rooms, one for me when I grow up and the other for children or guests. There would also be an attic, where I would arrange a lounge with blackjack and courtesans.

Объяснение:Дом моей мечты это большой двухэтажный дом. На первом этаже была бы просторная и светлая кухня, просторная гостинная и терасса. Под лестницой на второй этаж была бы комната с ненужными вещами. На втором этаже была бы большая ванная комната с джакузи. Также на втором этаже было бы 3 комнаты, одна для меня когда я вырасту, а другие для детей или гостей. Также был бы чердак, там бы я устроила комнату для отдыха с блэкджеком и куртизанками.

0,0(0 оценок)
Полный доступ
Позволит учиться лучше и быстрее. Неограниченный доступ к базе и ответам от экспертов и ai-bota Оформи подписку
logo
Начни делиться знаниями
Вход Регистрация
Что ты хочешь узнать?
Спроси ai-бота