Lego40
05.06.2020 03:06

COMMUNICATION
5 Read, choose and complete. (20 marks)
Mark:
Jessica, 0) do you want to play 'What's the object'?
Jessica: Yes, of course! 1)
the right answers!
OK. 2)
It's used for keeping
your trousers up.
Mark:
Jessica: 3)
Mark:
?
That's right! 4)
Jessica: It's made of wax. It's used for 5)
A candle?
Jessica: Correct!
​быстрее давайте ок мне нужно сегодня а, не завтра

Нажмите на рекламу ниже и сразу увидите ответ
Популярные вопросы:
Ответ:
NAZAR22847
09.12.2021 08:51

My Favourite Film

I like watching superhero films. At the moment my favourite film is "Avengers: Infinity War". This part of the Avengers series was released in 2018. It was directed by Anthony and Joe Russo.

In the film we see the Avengers and the Guardians of the Galaxy trying to fight Thanos who wants to collect the six Infinity Stones and kill half of all life in the universe. The film is full of dramatic moments and its ending left me really sad. There were a few times when I felt something was missing but I have a feeling that I will find the answers when I watch the next part.

What I like about this film is the way the directors juggled so many characters and so many plotlines. I also enjoyed watching the combat scenes. The acting is very good too.

I am glad to have seen this film and I would recommend it to everyone who likes action-adventure films.

Объяснение:

0,0(0 оценок)
Ответ:
арсаева
09.12.2021 08:51

ответ: Hello Mike,

How are you? As you can see, I am in Kharkiv. It is beautiful these days. I am visiting various places of interest and having fun in multiple parks here. I am staying at Kharkiv Palace. It is the most expensive hotel right in the center of the city. The weather is super brilliant. It is warm and sunny. I really enjoy being here.  

I am going to go to Gorky park today, and I am flying home tomorrow.

Let's meet when I arrive!

NAME

ПЕРЕВОД

Привет Майк,

Как твои дела? Как видите, я в Харькове. В наши дни это прекрасно. Я бываю здесь по разным достопримечательностям и развлекаюсь в нескольких парках. Я живу в Харьковском дворце. Самый дорогой отель в центре города. Погода отличная. Тепло и солнечно. Мне очень нравится быть здесь.

Собираюсь сегодня в парк Горького, а завтра лечу домой.

Встретимся, когда я приеду!

ИМЯ

Объяснение:

0,0(0 оценок)
Полный доступ
Позволит учиться лучше и быстрее. Неограниченный доступ к базе и ответам от экспертов и ai-bota Оформи подписку
logo
Начни делиться знаниями
Вход Регистрация
Что ты хочешь узнать?
Спроси ai-бота