kooyrina582mari
28.05.2020 13:23

Write the missing words in the text. Use the pictures on the

right.

Hello! I’m Gabi from Hungary and summer is my favourite season.

The summer holiday starts on 15th June. Hurray!

Read about how I usually spend the summer holiday.

In June I visit grandma and granddad and I stay with them in their

(1) near the woods in a lovely village.

In the mornings I go (2) to the lake

with granddad, then I meet my friends and we

(3) or (4).

Sometimes I help grandma in the kitchen; we

(5) a cake or apple pie.

In July we go to Lake Balaton. It’s usually hot and sunny, and we

spend a lot of time on the (6). My

father and brother love (7), mum

(8) a lot and I

(9), (10)

and of course swim a lot in the lake. We have got a

(11) and in the evenings, when the

weather is windy, we go sailing. It’s great fun! And the lake is

beautiful at (12), there is a ‘golden

bridge’ on the water. After the sailing the children eat

(13) and our parents drink

(14).

Every August I go camping with my friends and our teacher from

school. We sleep in (15) in the

campsite. We always have a great time. We go

(16), climb

(17) and of course play and talk a lot.

In the evenings we make a (18) and

my friend (19). We sing and dance and

enjoy ourselves. We are a bit sad when we have to climb into the

(20) and go to sleep.

What about you? How do you usually spend the summer holiday?

Нажмите на рекламу ниже и сразу увидите ответ
Популярные вопросы:
Ответ:
katyatyan2003ozrqxb
16.04.2020 04:34
Перевод задания:Ex 4 p 61 нарисуйте ваши зимние или весенние каникулы. Опишите свой отпуск и погоду.
My vacation very often goes on the sea. I like to go on vacation with my parents, because I think it's better to spend with the family. Most of the time the weather is good, warm. There were cool days. But we did not have any fun despite that.
Мой отпуск очень часто проходит на море.Мне нравится ездить в отпуск с родителями,ведь я думаю,что его лучше провести с семьей.Чаще всего погода хорошая,теплая.Бывали и прохладные дни.Но мы несмотря не на что мы веселились.
0,0(0 оценок)
Ответ:
тагієва
16.04.2020 04:34
Коли і чому Андрію довелося залишити Бленей?Що зробив Андрій, щоб знайти нову роботу?Що Андрій прийшов до Аберлава?Скільки кандидатів взяли участь у конкурсі на вакантну посаду в Аберальському медичному суспільстві?
Тому Андрію довелося залишити Blaenely через місяць. Він почав негайно шукати іншу позицію. Він прочитав всі рекламні повідомлення в газетах та надіслав багато заяв до лікарів, які хотіли помічника, але до кінця другого тижня він не отримав відповіді на свої заяви. Андрій дійсно почав турбуватися. Три тижні минуло, і він майже втратив надію знайти роботу. Увечері 30 серпня він зустрів Денні на вулиці. "Мені дуже шкода, що ти йдеш, Менсон", - сказав він. "Я хочу сказати вам дещо. Я почув увечері, що Абералавське медичне товариство шукає нового помічника. Це тридцять миль звідси. Чому ти не намагайся? - Ну, так, - повільно погодився Андрій. "Я спробую". Через кілька хвилин він пішов додому, щоб написати ще одну заявку. Шостого вересня Андрій прийшов до Аберлава. Медичне товариство Аберлаума мав вибрати нового доктора з семи кандидатів, які надіслали свої заяви на цю посаду. Обраному лікарю доведеться працювати на вугільній шахті. Всіх семи кандидатів було запропоновано прийти. Ендрю був третім, щоб увійти в приміщення Комітету. Близько тридцяти шахтарів заповнили кімнату. На невеликому столі посеред кімнати він побачив Оуена, секретаря, і головного лікаря Ллевеліна. Оуен, тихим голосом, пояснив умови роботи там. Тоді шахтарі запитали Андрія багато питань про свою роботу і про себе, а потім він залишив кімнату, а наступний кандидат пішов, а потім і наступний. Нарешті закінчилося. Всі кандидати чекали. Двері відкрилися, і Оуен знову запросив Менсона.
0,0(0 оценок)
Полный доступ
Позволит учиться лучше и быстрее. Неограниченный доступ к базе и ответам от экспертов и ai-bota Оформи подписку
logo
Начни делиться знаниями
Вход Регистрация
Что ты хочешь узнать?
Спроси ai-бота