Mimi67392
06.10.2020 05:36

Мне решить этот тест по языку

Нажмите на рекламу ниже и сразу увидите ответ
Популярные вопросы:
Ответ:
SaBzZiRo
06.08.2022 05:50

i like to go to the cinema very much and i like to watch different films. my favourite genres are comedies and melodramas, but also i like fantasy.i like different kinds of films, because each of them is very interesting and impresses me.i like comedies because they make me laugh. some of them are "dad is 17 again" , "just go with it", "hitch". they are family films.melodramas are sad films. such films excite people. i usually cry when i watch melodramas. some of them are "a walk to remember", «if only", "remember me".but my favorite film is "harry potter. i like all parts of this film. i think that it is the best one and all children and adults love harry.there are many computer drawings and special effects in this film."harry potter" is a very interesting fantasy novel about magicians. but we can see friendship and love in it.i can watch "harry potter" again and again. i watched each of eight films with great interest.this film teaches us much, i advice all people to watch it.

 

 

я люблю ходить в кино и смотреть различные фильмы. мои любимые жанры - это комедии и мелодрамы, но также мне нравится фантастика.я люблю разные фильмы, потому что каждый из них интересный и впечатляет меня.мне нравятся комедии, потому что они заставляют меня смеяться. вот некоторые из них: «папе снова 17», «притворись моей женой», «метод хитча».это семейные фильмы.мелодрамы - это грустные фильмы. такие фильмы влияют на людей. когда я смотрю их, я обычно плачу. некоторые из них: «спеши любить», «если только», «помни меня».но мой любимый фильм – это «гарри поттер». все части. я думаю, что это самый лучший фильм и, что все дети и взрослые любят гарри.этот фильм имеет множество компьютерной графики и спецэффектов.«гарри поттер» - это интересный фантастический роман про магов. но в нем есть и дружба, и любовь.я могу смотреть «гарри поттера» снова и снова. каждую из 8 частей я смотрю с захватывающим интересом.этот фильм многому нас учит, я всем советую посмотреть его

0,0(0 оценок)
Ответ:
настя6670
12.05.2023 20:03
If I ruled the world, I would make all people around the world to pay attention on ecology problem and creating new technologies. I suggest they are closely associated with each other. People, who are very curious and greedy by the nature, always try to interfere in mechanism of life and process functioning on the Earth, to get or to make up new type of endless energy, to get superior or to become immortal. There is no doubt, it will have a positive result for humanity, bur for the nature it will be in a different way. To begin with technologies those have harmed both nature and humility at the moment.In the 20th century people found new type of energy and its application. Nuclear weapon, nuclear power plant became the first step to launch a mechanism of planet destroying. Countries, who had got nuclear arms, began to experiment it in the outer space, destroying our planet protect shield and making ozone holes unconsciously. To sum up global warming appeared. Nuclear disaster in Japan and Chernobyl, giving the same status as world problems, is not an exception. In the issue them a great number of people were killed and large surface of the Earth were infected. That`s not the half of it.Oil is resource of the Earth, which we used for destroying our planet too. Cars which are working on gasoline, every day secrete million tons of hydrocarbons into the atmosphere, which create greenhouse effect. This is the second reason of global warming.Large Hadron Collider has very large and terrible name, as I think.This thing is really dangerous. Scientists say that if it is accident till elementary particle will be running, it will create black hole, which will bring to destruction of the Earth and the Universe. But if it isn’t happened, humility will get new type of energy or something else.By the other hand, there are good deal countries, which try to renew natural resources, to use them carefully or in other way. They develop such technologies, which don’t nave dab influence on the nature: wind-powered stations or which work on the solar energy, and of course cleaning buildings. I suggest that all people from pupil till aged people have ever bedded tree into the soil. This is donation to renewing too, but smaller. My Biology teacher said me that we should thing global, but should act local, because everything starts with the little.In conclusion I want to say than it is necessary that we should not live only by our life, but also Mother Nature life, that gave us life and opportunity to live. Nobody don’t tell what will be in the future but it is high time we took care of our planet, until it will be late. And last one, everything must be within reasonable limits.
0,0(0 оценок)
Полный доступ
Позволит учиться лучше и быстрее. Неограниченный доступ к базе и ответам от экспертов и ai-bota Оформи подписку
logo
Начни делиться знаниями
Вход Регистрация
Что ты хочешь узнать?
Спроси ai-бота