РускийЧатик
07.01.2021 18:16

3 Read the article again and answer the questions. 1 Where does Minnesota get its biomass from?
2 What two benefits does using biomass have for
the environment?
3 Why is the sun so important in Australia?
4 What two results has the use of solar power had
in Australia?
5 Why has Britain got lots of sea and wind?
6 Which wind farm will produce more electricity?​

дайю

Нажмите на рекламу ниже и сразу увидите ответ
Популярные вопросы:
Ответ:
Shamsik05
26.11.2022 18:08

We usually take the bus to town ( Present Simple) but today we are going by car ( Present Continuous) b) Where do you usually go on friday evenings?  ( Present Simple) to a disco c) It's 11.30 why are you working so late? ( Present Continuous) because I have a lot of homework(pres.simple) d)What do you usually have for breakfast? ( Present Simple) Toast .But today I am having some fruit because there isn't any bread  ( Present Continuous)  e) The telephone is ringing  ( Present Continuous) Can you answer it? Предлагаю такое решение

0,0(0 оценок)
Ответ:
muzaffarahmedov
24.03.2020 04:47

It`s snowing! It`snowing outside! I`m sitting near the window and I`m very glad because winter has come.

I like winter very much. I like white snow and white trees and white houses. There is much snow in the wood and I can ski with my sister. We like to play snowballs. It`s great fun .My friends and I make big snowmen every winter.We toboggan and sometimes play hockey with our boys.

In winter there are a lot of holidays: my birthday and my mother`s birthday, New Year`s Day and Christmas, Father`s day in February. And so many presents! And so many merry games! And we have winter holidays too! And my grandma always cook a very tasty Christmas cake.

My mum and dad, my grandma and my sister and I are very happy. I think winter is the best season.

Перевод:

Идет снег! На улице идет снег! Я сижу у окна и радуюсь, что пришла зима.

Я очень люблю зиму. Мне нравится белый снег, и белые деревья и белые дома. В лесу много снега и я могу кататься на лыжах со своей сестрой. Мы любим играть в снежки. Это так весело. Со своими друзьями каждую зиму мы лепим больших снеговиков. Мы катаемся на санках и иногда играем в хоккей с ншими мальчишками.

Зимой бывает много праздников: мой день рождения и мамин день рождения, Новый год и Рождество, Папин День в феврале. И так много подарков! И так много веселых игр! А еще у нас зимние каникулы. И моя бабушка всегда готовит очень вкусный рождественский торт.

Мама и папа, бабушка и сестра и я очень счастливы. Я считаю, что зима - лучшее время года.

0,0(0 оценок)
Полный доступ
Позволит учиться лучше и быстрее. Неограниченный доступ к базе и ответам от экспертов и ai-bota Оформи подписку
logo
Начни делиться знаниями
Вход Регистрация
Что ты хочешь узнать?
Спроси ai-бота