sashapeterov85
06.03.2020 21:42

Fill in the correct reflexive/emphatic pronouns


Fill in the correct reflexive/emphatic pronouns

Нажмите на рекламу ниже и сразу увидите ответ
Популярные вопросы:
dniil2003
dniil2003
14.01.2022 11:52
) I1. Read the text and choose the right option * neither...nor—my .. gy, + It’s apity! — XKanp! Llive in a flat. It is neither big ror small. It is on the fifth floor. Our flat has two . rooms, a kitchen, a bathroom and a hall. Our living room is big. It is light because it has a large window. To the left of the window there is a piano. To the right of the window there is an old wardrobe. In the middle of the room there is a big round table. We often gather together at this table and play table games. On the walls there are beautiful paintings of modern artists. I have my own room. It is small. It hasn’t got much furniture but it is very cosy. It is a pity that there is no balcony in my room. Our kitchen is big and comfortable. We have a big fridge and a microwave oven. We usually have breakfast and supper in the kitchen. I like my flat. 21.Is this flat very large? a. True b. False c. Doesn’t say 22.1s it on the 5% floor? a. True b. False c. Doesn’t say 23. Where is the table? a. It’s next to the door. b. It’s to the right of the window. c. It’s in the center of the room. 24.Ts a bathroom cosy? a. True i b. False c. Doesn’t say 25. The balcony is very big. a. True b. False c. Doesn’t say IIL. Answer the questions (2-3 sentences) 26. What’s your name? How old are you? 27. Tell about your best friend, 28. Who’s your favourite singer? Where is he/ she from? 29. Tell about your favourite sport? 30. What date s it today? What day of the week is it today? What the weather like today?...
Ответ:
579w2g3
15.11.2020 06:14
(Рус)
Я люблю осенние каникулы. Они дают передышку учёбе, длятся они всего неделю. Ещё очень тепло, но уже грустно от запаха ушедшего лета. Деревья сбросили обожженную за лето листву. Кажется, что стволы темнеют, они уставшие и хотят спать. Я провёл осенние каникулы дома. Погода была дождливая, поэтому я особенно не гулял. Вечерами мы с братом играли в шашки. Едва выглядывало солнышко, мы с племянницей Светой выходили на улицу. Вечером мы собирались за ужином и делились своими впечатлениями о проведённом дне. Каждый рассказывал, как он провёл этот день, и какие планы он строит на завтра. После ужина мы собирались с одноклассниками. Рассказывали друг другу смешные истории. Нам было весело. Я люблю каникулы
(Eng)
I love autumn vacation. They grant a respite to study, they last allweek.Still very warmly, but it is already sad from a smell of the left summer. Trees dumpedthe foliage burned during the summer. It seems that trunks darken, they tired also wantto sleep.I spent autumn vacation of the house. Weather was rainy, therefore I especially notI walked. In the evenings we with the brother played checkers. Hardly the sun, we looked out withthe niece Sveta went outside.In the evening we gathered at supper and shared the impressions aboutthe spent day. Everyone told how he spent this day, and what plans itbuilds for tomorrow.After a dinner we gathered with schoolmates. Told each otherridiculous stories. To us it was cheerful. I love vacation
0,0(0 оценок)
Ответ:
alinaaubakirova1
15.11.2020 06:14

How I spent my day in the outer rooms:
I preletel into space, we immediately moved into a space hotel.
I liked it immediately inoplaniteni all the green food is deliciousevery morning I can say out of the hotel and flew in space and then Ieat they gave us some piece green jelly I had to eat it but it waseating a salty.
I played with the children who came to this hotel I was just a manand other children were from different galaxies.
I stayed at the hotel a month every day we were taken on different Guided Tours to planets.next month I said goodbye to the children and fled on a ship to home.

0,0(0 оценок)
Полный доступ
Позволит учиться лучше и быстрее. Неограниченный доступ к базе и ответам от экспертов и ai-bota Оформи подписку
logo
Начни делиться знаниями
Вход Регистрация
Что ты хочешь узнать?
Спроси ai-бота