monkeyone
11.01.2021 00:40

Tranforms the sentences from active voice to Passive Voice​

Нажмите на рекламу ниже и сразу увидите ответ
Популярные вопросы:
Ответ:
valeraKRUT05
27.11.2020 01:38
Free time I do not have so much, yet if it is, I tend to walk with their druzyami.No, and if the window is bad weather, I sit on the Internet or help my parents with cleaning the house. In vobodnoe time from school, I try to be outside, ride a bike, rollerblading, go to the parks, in gardens. Often, summer free time with my parents ezdiem on nature, fry kebabs and bathe in the river. In winter, do we go skating, go later what some cafes, drinking hot tea.
Свободного времени у меня нет так много,но всё же если оно есть,то я стараюсь гулять со своими друзьями.Но,а если за окном плохая погода,то я сижу в интернете или родителям с уборкой дома.  В вободное от школы время, стараюсь проводить на улице,катаюсь на велике,на роликах,хожу в парки,в скверы. Бывает,летом  свободное время мы с родителями ездием на природу,жарим шашлыки и купаемся в речке. Зимой,же мы ходим кататься на коньках, позже идём  какое нибудь кафе,пить горячий чай.
0,0(0 оценок)
Ответ:
kety0milka
07.05.2023 11:13
1). …Smiths have a dog and a cat. 
 b) The
2. He knows how to work on … computer. 
a) a 
3. She was the first woman to swim across … English Channel. 
c) the 
4. Go down … Kingston Street and turn left into Oxford Street. 
c) … 
5. I don’t like milk in … tea. 
a) … 
6. At the end of… busy day, sleep is the best way to restore your energy. 
b) a 
7. We’ll go for a walk if … weather is fine. 
c) the 
8. Could you give me … information I asked for in my letter? 
a) the
9. …war is a terrible thing. 
b) …
10. I spent … very interesting holiday in England. 
b) a 
0,0(0 оценок)
Полный доступ
Позволит учиться лучше и быстрее. Неограниченный доступ к базе и ответам от экспертов и ai-bota Оформи подписку
logo
Начни делиться знаниями
Вход Регистрация
Что ты хочешь узнать?
Спроси ai-бота