диментор
13.03.2022 04:57

с англ через 8 мин сдавать!


с англ через 8 мин сдавать!

Нажмите на рекламу ниже и сразу увидите ответ
Популярные вопросы:
Ответ:
usenovaa
06.05.2021 06:26

A: So, you've never been to Great Britain before, have you?

B: No, I haven't. That's why I'm delighted to be here on board this ship.

A: I see. I wonder where you're from.

B: Ukraine. And you are British, aren't you?

A: Oh yes, I am! I'm English. I'm from London actually. I'm going home from my holiday in France. I enjoy travelling by sea, for me it's the most pleasant means of travelling. You like it too, don't you?

B: Yes, I do. I really enjoy fresh sea air and I love walking on the deck watching the sea and the sky. Besides, I feel so comfortable and safe here, with all these modern conveniences on board the ship.

A: Right. Have you been to the restaurant already? They say it's quite good. Would you like to join me for lunch?

B: Yes, I'd love to. Is it OK if I ask you a few questions about your country?

A: Sure. What would you like to know?

B: You see, I'm going to London and plan to stay there for a week. I'd like to see as many sights as possible, so what is the cheapest way to get about London?

A: It's walking. But if you need to go far, then you can either rent a bike or buy a travel card to pay for all your journeys by bus.

B: What if I want to go to Windsor? How can I get there?

A: If I were you, I would go there by train.

A: Так, вы никогда не бывали в Великобритании раньше?

Б: Нет. Вот почему я рад быть здесь на борту этого корабля.

A: Понятно. Интересно, откуда же вы?

Б: Из Украины. А вы британец?

A: О да! Я англичанин. Я из Лондона, если точнее. Еду домой после отпуска во Франции. Мне нравится путешествовать по морю, для меня это самый приятный передвижения. Вам он тоже нравится, не так ли?

B: Да. Мне очень нравится свежий морской воздух, и я люблю гулять по палубе, глядя на море и небо. Кроме того, я чувствую себя здесь так комфортно и безопасно со всеми этими современными удобствами на борту.

A: Верно. Вы уже были в ресторане? Говорят, он довольно хорош. Хотите присоединиться ко мне на обед?  / Хотите пообедать со мной?

Б: Да, с удовольствием. Ничего, если я задам вам несколько вопросов о вашей стране?

A: Конечно. Что бы вы хотели узнать?

Б: Видите ли, я еду в Лондон и планирую провести там неделю. Я хотел бы увидеть как можно больше достопримечательностей, а как дешевле всего передвигаться по Лондону?

A: Пешком. Но если вам нужно ехать далеко, вы можете взять напрокат велосипед или купить проездной билет, чтобы оплатить все поездки на автобусах.

Б: Что если я захочу поехать в Виндзор? Как можно попасть туда?

A: На вашем месте я бы поехал туда на поезде.

0,0(0 оценок)
Ответ:
sabama
10.08.2020 11:55

My friends and I went to the forest. Denis, Vlad and Kostya were with me. We went to a good clearing in the forest where we had fun. We came to a glade for lunch at twelve oclock in the afternoon.

My friend lost the bag. We went to the foresters house. He did not see my friends bag. The forester called the police. The guys from the police started looking for a bag. The guys did not find the bag. They found only a deer. The animal was eating something. The police saw a deer eating sandwiches from a bag.

It turned out that the deer took the bag and began to eat sandwiches. Police helped pick up the bag. We all laughed a lot.

Объяснение:

0,0(0 оценок)
Полный доступ
Позволит учиться лучше и быстрее. Неограниченный доступ к базе и ответам от экспертов и ai-bota Оформи подписку
logo
Начни делиться знаниями
Вход Регистрация
Что ты хочешь узнать?
Спроси ai-бота