
What's the climate like in your country?
Какой климат в вашей стране?
Do you think our climate has an influence on our character?
Как вы думаете, наш климат влияет на наш характер?
Is it a hot climate?
Жаркий климат?
What's the average temperature here?
Какая здесь средняя температура?
Did you take your temperature with a thermometer in your mouth?
Вы измеряли температуру термометром во рту?
Is the temperature high here?
Здесь высокая температура?
Is the temperature in Moscow cold?
В Москве холодная температура?
I love summer! Summer is always warm. You can go to the river. There is an ice-cream. You can ride a bike and scooter. and also on rollers. Walk in the lungs. Wearing a cap, shorts, t-shirt.In summer there are watermelons and melons, and in winter and spring there are no. You can build sand castles. Summer is my favorite time of the year!
Я люблю лето! Лето всегда теплое. Вы можете пойти к реке. Есть мороженое. Вы можете ездить на велосипеде и самокате. а также на роликах. Можно ходить в лёгкой одежде. Носить кепку, шорты, футболку. Летом есть арбузы и дыни, а зимой и весной нет. Вы можете построить песчаные замки. Лето-моё любимое время года!
Взял с другого сайта, надеюсь (ответ не мой)