Krossmans111
18.06.2021 10:39

Оғыз мемлекеттінің тарихи шеңбері

Нажмите на рекламу ниже и сразу увидите ответ
Популярные вопросы:
Ответ:
gulyaaxundova
26.08.2021 12:35
Он смог создать все необходимые условия для широкого знакомства с западной цивилизацией, и процесс отказа от старых устоев был довольно болезненным для Руси. Важная особенность реформ заключалась в том, что затрагивали они все общественные слои, этим история правления Петра 1 сильно отличалась от деятельности его предшественников. Но в целом, политика Петра направлялась на укрепление страны, приобщение ее к культуре. Правда, действовал он часто с позиции силы, тем не менее, он смог создать мощную страну, с находящимся во главе императором, имеющим абсолютную неограниченную власть. До Петра 1 Россия сильно отставала экономически и технически от других стран, но завоевания и преобразования во всех жизненных сферах привели к укреплению, расширению границ империи и ее развитию. Политика Петра 1 заключалась в преодолении кризиса традиционализма путем множества реформ, в результате чего модернизированная Россия стала одной из главных участниц международных политических игр. Авторитет ее вырос значительно, а самого Петра стали считать образцом великого реформатора.  Он заложил основы русской культуры и создал эффективную систему управления, которая сохранялась долгие годы. Многие специалисты, исследуя российскую историю, считают, что проведение реформ насильственным насаждением было недопустимо, хотя не отрицается и мнение, что иначе страну было просто не поднять, и император должен быть жестким. 
0,0(0 оценок)
Ответ:
кира6371929648
19.07.2020 16:06

Өч кыз

(Татар халык әкияте)

Борын-борын заманда булган икән, ди, бер Хатын. Аның булган, ди, өч кызы. Бу Хатын, кызларымның өсте бөтен, тамаклары тук булсын, ди-ди, көне-төне эшләгән, ди.

Менә кызлар үсеп буйга да җиткәннәр. Алар берсеннән-берсе матур, ди, бер битләре ай, бер битләре кояш, буй-сыннары карлыгачтай сылу, ди. Өч кыз, бер-бер артлы кияүгә чыгып, берсе артыннан берсе китеп тә барганнар.

Менә бер ел үткән, ике ел, өч ел үткән. Шулай матур гына яшәгәндә, әниләре авырып киткән. Күрше урамда Тиен дусты бар икән, шуны дәшеп әйткән:

— Тиен дустым, барсана, кызларыма әйтсәнә, хәлемне белергә килсеннәрче,— дигән.

Тиен шунда ук чыгып чапкан. Тиен барып тәрәзә какканда, Олы кыз җиз ләгәннәр чистартып торадыр иде, ди.

— Һай,— дип әйткән, ди, Олы кыз,— бик барыр идем дә бит, аңарчы менә шушы ләгәннәрне чистартып бетерәсем бар иде шул,— дигән, ди.

Тиен моңар бик ачуланган да әйткән:

— Алайса, син шушы ләгәннәреңнән мәңгегә аерылма! — дигән.

Тиеннең шулай дип әйтүе булган, ике ләгән Кызны ике яктан китереп тә кысканнар. Олы кыз егылган да шунда ук гөберле бакага әверелгән.

Тиен Уртанчы кызга чапкан. Уртанчы кыз, бу кайгылы хәбәрне ишеткәндә, киндер суга икән. Тиенгә әйткән:

— Һай,— дигән,— әнием янына хәзер үк чыгып йөгерер идем дә бит, менә ярминкәгә киндер сугып өлгертәсем бар иде шул,— дигән.

Тиен бик ачуланган да әйткән:

— Алайса, син гомерең буе киндер сугып кына тор! — дигән.

Уртанчы кыз шунда ук үрмәкүчкә әверелгән.

Тиен тәрәзәсен какканда, Кече кызның камыр баскан чагы икән. Ул бер сүз дә әйтмәгән, камырлы кулларын да сөртеп тормаган, чыккан да әнисе янына йөгергән.

Тиен Кече кызга әйткән:

— И сөекле бала, гомер буе игелек күр, кешеләрне бәхетле ит, аларга куаныч та, юаныч та бул. Кешеләр дә сине сөярләр, синең яхшылыгыңны мәңге онытмаслар,— дигән.

Кече кыз чыннан да бик рәхәт гомер кичергән, халык аны бик яраткан, ди.

0,0(0 оценок)
Полный доступ
Позволит учиться лучше и быстрее. Неограниченный доступ к базе и ответам от экспертов и ai-bota Оформи подписку
logo
Начни делиться знаниями
Вход Регистрация
Что ты хочешь узнать?
Спроси ai-бота