Данил12437
27.04.2023 22:02

Write five tips about how you use your computer, laptop, tablet or smartphone. include adverbs of frequency (often, sometimes, never, etc.) перевод: напишите пять подсказок о том, как вы используете компьютер, ноутбук, планшет или смартфон. включите наречия частоты (часто, иногда, никогда и т. д.)

Нажмите на рекламу ниже и сразу увидите ответ
Популярные вопросы:
Ответ:
povolyasha
20.03.2020 02:28
1.This is a house. It is the house made of wood. 2.This is the house that Jack built. 3. Your blouse is in the washing machine. It will be ready for the tomorrow's party. 4. What a lovely dress! Are you going to wear it? 5. In a good library there are always lots of children's books. 6. (The) story was so exciting that the children could hardly believe their ears. 7. The books looks very unusual. I haven't seen the book like this before. - I'm not surprised. It's a very old and expensive book. 8. I know a man who lives in house.
0,0(0 оценок)
Ответ:
Cardboard
20.03.2020 02:28

                                              My Favourite Film

My favourite film is "Spider-Man: Far From Home". I saw it last summer in the cinema. I like this fantastic film for a few reasons.

The first one is that Tom Holland and Zendaya, who play the parts of Peter Parker and MJ respectively, are my favourite actors. In fact I believe Tom Holland is the best Spider-Man ever. The second reason is that I like the Avengers films, and after "Avengers: Endgame" I was looking forward to seeing the story continued. By the way this Spider-Man film is still a superhero movie, but it is a teen comedy, too. The third reason is the plot of the film which has a lot of action-packed scenes and funny moments (such as Happy's  and Ned's jokes), as well as sad moments. There are also a few twists in the plot that left me shocked in a good way.

I think this film is really good and I would like to watch it again some day.

Мой любимый фильм "Человек-паук: далеко от дома". Я смотрел(а) его летом в кино. Мне нравится этот потрясающий фильм по нескольким причинам.

Во-первых, Том Холланд и Зендая, которые играют роли Питера Паркера и MJ (соответственно), являются моими любимыми актерами. На самом деле я считаю, что Том Холланд - лучший Человек-паук. Вторая причина в том, что мне нравятся фильмы про Мстителей, и после «Мстители: финал» я с нетерпением ждал(а) продолжения этой истории. Кстати,  этот фильм про Человека-паука — еще один фильм о супергероях, но еще это комедия для подростков. Третья причина — это сюжет фильма, в котором есть множество динамичных сцен и забавных моментов (таких как шутки Хэппи и Неда), а также грустные моменты. Есть также несколько поворотов в сюжете, которые потрясли меня в хорошем смысле.

Я думаю, этот фильм действительно хорош, и я хотел(а) бы посмотреть его снова когда-нибудь.

0,0(0 оценок)
Полный доступ
Позволит учиться лучше и быстрее. Неограниченный доступ к базе и ответам от экспертов и ai-bota Оформи подписку
logo
Начни делиться знаниями
Вход Регистрация
Что ты хочешь узнать?
Спроси ai-бота